Unique taste...

Truskawki rozpieszczają nasze podniebienie swym soczystym, aromatycznym i słodkim miąższem Zapewne wielu z Was, jedząc te pyszne owoce, zastanawiało się co sprawia, że truskawki są tak smaczne i co tak naprawdę stoi za przyjemnością ich spożywania?

Cukry i kwasy organiczne

Zarówno w przypadku truskawek, jak i innych owoców bardzo ważna jest odpowiednia równowaga pomiędzy zawartością cukrów a kwasów organicznych. Stosunek ten jest dynamiczny i zmienia się wraz z procesem dojrzewania owoców. Im owoce są bardziej dojrzałe, tym stosunek cukrów do kwasów jest wyższy, co sprawia, że owoce w naszej ocenie są słodkie. Jednak to, co dobre nie trwa wiecznie, owoce truskawki w warunkach dostępu tlenu produkują metabolity, których koncentracja stale wzrasta. Zwiększająca się ilość tych związków powoduje, że owoce truskawek wraz z upływem czasu tracą swój wyjątkowy smak.

Smak a zapach

Kubki smakowe na naszych językach mogą rozpoznać obecność kilku podstawowych smaków, między innymi: słodkiego, kwaśnego, słonego i cierpkiego. Jednak możliwości kubków językowych są ograniczone w stosunku do możliwości systemu węchowego człowieka. Nasz zmysł węchu potrafi wykryć tysiące różnych aromatów. Dlatego też odczuwany przez nas smak truskawek to połączenie wrażeń pochodzących z kubków językowych i kompozycja około 360 naturalnych substancji lotnych zawartych w owocach truskawki, które uwalnianie są podczas spożywania. Co ciekawe, to właśnie aromat owoców może w 90% być odpowiedzialny za ich smak. Różnice smaku, jakie postrzegamy pomiędzy owocami pochodzącymi z wielu odmian truskawki, wynikają z różnych ilości poszczególnych związków aromatycznych zawartych w owocach.

Wyjątkowy smak polskich truskawek

Polskie truskawki są szczególnie cenione za swoje walory smakowe zarówno przez konsumentów krajowych jak i zagranicznych.

Jakie jest więc źródło sukcesu tych polskich owoców?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Możemy wyróżnić wiele czynników wpływających na smak polskich jagód. Duże znaczenie ma sposób i warunki uprawy. Odpowiednia technologia produkcji pozwala na zrównoważony wzrost roślin. Zoptymalizowane odżywianie mineralne oraz ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami umożliwiają rozwój i produkcję zdrowych owoców. Za równie ważne możemy uznać warunki klimatyczne panujące na terenie naszego kraju. W ocenie wielu naukowców i praktyków nasz klimat sprzyja produkcji sadowniczej. W okresie owocowania truskawek długie letnie dni z dużą ilością słońca sprzyjają produkcji i akumulacji cukrów w owocach. Spadki temperatury nocą powodują, że intensywność procesów zachodzących w komórkach roślinnych znacznie spada. Jednocześnie zmniejsza się zużycie i zapotrzebowanie na energię powstającą w procesach oddychania. Zmniejszenie zużycia cukrów powoduje, że ich zawartość w owocach rośnie.

Wysoka intensywność procesów roślinnych w okresie długich słonecznych dni sprzyja również produkcji związków aromatycznych, które w połączeniu z wysoką zawartością cukrów odpowiadają za wyjątkową przyjemność spożywania polskich truskawek.